Members

Academic Staff

  • Dr Michelle Farrell (Co-Director): Political and critical theory of International Law and Human Rights; Law in States of Emergency, Conflict and Crisis; Prohibition of Torture and Other Ill-treatment.
  • Dr Padraig McAuliffe (Co-Director): Transitional Justice; International Criminal Law; Complementarity; Peacebuilding; Rule of Law.
  • Mr Alexander Batesmith: Transitional Justice and Justice Sector Development; Sociology of Human Rights Lawyering; International Courts and Tribunals; Business and Human Rights.
  • Dr Anna-Marie Brennan: International Criminal Law; International Humanitarian Law; Armed Groups and Terrorism.
  • Ms Judith Carter: Protection claims under UK stateless determination procedure; Refugee Convention; Articles 3 and 8 ECHR.
  • Dr Joshua Curtis: Human Rights Law; International Economic Law and Governance; Investment Law; Financing for Development; Business and Human Rights.
  • Dr Eleanor Drywood:Refugee Law; Migration; Children's Rights; Sports Law in a Global Context.
  • Dr Kanstantsin Dzehtsiarou: European Human Rights Law, Administration of Justice, Law Reform, Interpretation of International Treaties.
  • Mr Jared Ficklin: International Protection and Refugees; Refugee Status Determination Procedures; Statelessness; Administrative Law.
  • Ms Harriet Gray: Common European Asylum System; Migration.
  • Dr Matt Gibson: Reasonable Accommodation of Religion; Religion and Employment/goods and Services; Religion and Crime.
  • Dr Michael Gordon: Human Rights in Legal, Political and Constitutional Theory; Human Rights in the UK Constitution.
  • Ms Rumyana Grozdanova: Human Rights (international and ECHR); Terrorism and Counter-Terrorism; Securitisation; States of Emergency; Rights Effectiveness; Post Conflict State Accountability.
  • Dr Robert Knox:Critical Legal Theory; Marxist Legal Theory; Imperialism and Colonialism; Race and Racism; Military Intervention and the Use of Force.
  • Dr Gregory Messenger: International Law, World Trade Law, Legal Theory.
  • Mr Ben Murphy: Accountability of the United Nations Security Council.
  • Ms Anne Neylon: Refugee Law, Immigration Law, Citizenship and the Law, Legal geography.
  • Dr Gaetano Pentassuglia: International Law, Rights of Minority Groups, International Human Rights Law.
  • Dr Mavluda Sattorova: Investment Treaty Law, Investor-State Arbitration, Global Economic Governance, Energy and Climate Change.
  • Dr Christine Schwobel-Patel: Gobal Constitutionalism, Global Governance, International Criminal Law, International Human Rights Law, Critical Pedagogy.
  • Dr Anastasia Tataryn: Theory and Politics of Rights; Social/Civil Uprising and Revolution; Labour Migration and Precarity; Sovereignty; Indigenous Peoples; Critical Methodology.
  • Prof David Whyte: Corporations, Human Rights and Corporate Accountability.
  • Mr Jure Zrilic: Protection of Foreign Investors, Arbitration.

 PhD students

  • Mr Seamus Byrne: Children's Rights; Economic, Social & Cultural Rights; Refugee Law.
  • Mr Patrick Butchard: Conflict and Security; the Responsibility to Protect and the United Nations Security Council.
  • Mr Brett Crumley: Charity Law; Access to Justice.
  • Ms Johana Echezarraga Aldamiz-Echebarria:
  • Mr William McGowan: NGOs; Social Theory/Research Methodology; Resilience; Terrorism; Trauma; Victimisation; Violence.
  • Miss Jasmin Johurun Nessa: Evidentiary Standard of Self-defence in International Law.
  • Mrs Joycelin Okubuiro:
  • Mr Thomas Phillips: Minority Rights; Self-determination.
  • Mr Qiang Ren: International Investment Law; Protection of Public Interests.
  • Miss Bethany Rodgers: Rights Theory, Human Rights, Judicial Interpretation.
  • Ms Lu Wang: